iletisim@esitim.org

Artırılmış Gerçeklik Uygulamalarının Eğitimde Kullanılması

Resmi Web Sitesi

Anahtar Kelimeler: Artırılmış Gerçeklik,  Android İşletim Sistemi, Video Düzenleme Programı

Son teknolojilerden biri olan ve hızla gelişmeye devam eden artırılmış gerçeklik konusunda özellikle eğitim alanında faydalı olabilecek materyaller geliştirmenin gerekliliği gözardı edilemez.

 Artırılmış gerçeklik kavramı son yıllarda duymaya başladığımız ama ne olduğunu tam da bilemediğimiz  bir kavram. Amacımız bunu tanımak,tanıtmak ve geliştirmektir.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

En basit şekilde tanımlamak gerekirse Artırılmış Gerçeklik, gerçek yaşam ile sanal dünya arasındaki bir köprüdür. Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality), gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı, doğrudan veya dolaylı fiziksel görünümüdür.

Bu kavram kısaca gerçekliğin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve artırılmasıdır. Teknoloji kişinin gerçekliği zenginleştirme işlevi görür.Günümüzde artırılmış gerçeklik uygulamaları akıllı telefonlara ve tablet bilgisayarlara entegre edilebilmektedir.

Artırılmış Gerçeklik ne işe yarar?

AR basitçe tanımlanan barkotların Webcam’lere gösterilmesiyle önceden tanımlanmış nesnelerin, videoların ve seslerin canlanmasıdır.

Artırılmış Gerçeklik uygulamalarının temelinde de birçok teknolojide olduğu gibi askeri teknolojiler yatıyor. AR teknolojisinin açığa çıkması da HUD (Head-up display) sayesinde oldu. Bu teknoloji savaş uçağı pilotlarının kokpitte karşılarındaki ekranlarda ve piyadelerin kullandığı kasklara entegre edilmiş olan gözlükler ile kullanılmaya başlandı. Google Glass ise bunu bir ileri aşamaya götürerek gözlük üzerine AR’yi entegre etmiştir. Bence bu çokta uzak olmayan bir gelecekte hayatımızın en önemli parçası olacaktır.

Hangi Alanlarda Nasıl Kullanabiliriz?

AG’ibirçok alanda kullanabiliriz. Mesela eğlence sektöründe, reklam ve pazarlama sektöründe, eğitim sektöründe, sağlık sektöründe ve birçok sektörde karşımıza çıkabilir. Şu an zaten sağlık ve askeri alanlarda eğitim amaçlı kullanılıyor. AG ile yapılan eğitimler gerçek hayatla entegreli olduğu için herhangi bir hata payı bulunmamaktadır. Mesela pilotların uçak kullanma eğitimde AG teknolojisini rahatlıkla kullanabilir ve böylece ortaya çıkabilecek teknik hataların önüne geçmiş olabiliriz. Keza sağlık alanında yapılan ameliyat uygulamalarında da AG tercih edilmektedir. Hatta BMW şirketi AG teknolojisini eğitim amaçlı kullanmaya başlamış. Şirket içerisinde çalışan mühendisler AG teknolojisiyle donatılmış gözlükleri takıp; montaj, tamir gibi işlemleri gerçekleştirebiliyorlar. Gözlük tarafından verilen talimatları yerine getirerek montaj ve tamir işlemlerini başarıyla gerçekleştiriyorlar.

Şimdiye kadar bildiğimiz  basılı materyaller (gazete, dergi, ders kitabı vs.) tek boyuttan ibaretti. Tek duyuya hitap ettiği için anlamak, okumak zor geliyordu. Özellikle ders kitaplarını daha anlaşılır ve ders çalışmayı ise daha zevkli hale getirmek mümkün olabilir mi? Artırılmış gerçeklik sayesinde tek boyuttan kurtulan basılı materyaller daha ilgi çekici, akılda kalıcı olacaktır. Bu konu hakkında internette araştırma yapıldı. Derslerle ilgili bir dergi hazırlanmasına karar verildi. Özellikle engelli olup okula devam edemeyen öğrenciler düşünüldü. Branş öğretmenlerinin videoları çekildi. Videolar üzerinde düzenlemeler yapıldı. İnternete videolar yüklendi. Dergi tasarımı yapıldı.

Öğrencilere dergiler tanıtıldı. Android işletim sistemine sahip bir tablet veya telefon yardımıyla dergilerdeki videolar öğrencilere izletildi. Öğrenciler daha önce görmedikleri bu çalışmadan oldukça etkilendiklerini, bu sayede kaçırılan derslerin  telafi edilebileceğini belirttiler. Ayrıca istedikleri öğretmenden istedikleri konuyu defalarca dinleme olanağı olduğu için “dersi anlamama” gibi bir sorunun yaşanmasının mümkün olmadığını ifade ettiler. Engelli öğrencilerin ise branşında iyi öğretmenlerden istedikleri saatte ders takip edebilmesi büyük bir olanaktır. Bu çalışma ile öğrencilerin daha iyi öğrendikleri, öğrenmenin daha istekli ve eğlenceli  hale  geldiği gözlemlenmiştir. Aurasma vb. programlar toplumda daha iyi tanıtıldığı takdirde, uygulama alanları artacak ve daha faydalı olacaktır. Multimedya özelliği kazanan materyaller hazırlanarak özellikle ders kitapları daha ilginç, faydalı hale gelecektir.

NİLGÜN GÜRLER
BİLİŞİM TEK. VE YAZ. ÖĞRETMENİ

KAYNAKLAR:

www.aurasma.com

tr.wikipedia.org

www.ahmetaligok.wordpress.com

www.egitimag.com

www.youtube.com/watch?v=GBKy-hSedg8

en.wikipedia.org/wiki/Aurasma

www.izlevideo.net/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir